Beypazarı Ceza Avukatı

Beypazarı Ceza Avukatı

Beypazarı ceza avukatı, Beypazarı ilçesinde yaşayıp ceza avukatına ihtiyaç duyan bir çok çok kişinin yararlanabileceği bir hizmettir. Avukat tercihleri, son derece zor bir eylem olmakla beraber, gerçekten profesyonel hizmet alabileceğiniz ve ceza davanızda maksimum verimi alabileceğiniz bir uzman ile çalışmanızın önemi büyüktür. Ne yazık ki günümüzde pek çok kişi, ceza davalarında çok ciddi sıkıntılar yaşayabilmekte, yanlış avukat seçiminden ötürü zor durumda kalabilmektedir. Bu yüzden sizinle profesyonel iletişim kurabilecek ve size yine verimli bir danışmanlık hizmeti sunacak avukatlar ile çalışmanızda ciddi bir fayda bulunuyor.

Beypazarı ilçesinde bulunan ve sunmuş olduğu hizmet ile pek çok müvekkilden olumlu yorum alan büromuz da hukuk ve ceza davalarınız ile ilgili sizlere destek olmaktadır.

Hakaret Suçu ve Kovuşturulması

Beypazarı ceza avukatı olarak özellikle son zamanlarda sosyal medya kullanımının artması ile doğru orantılı bir biçimde artan hakaret suçlarının kovuşturulması ile ilgili talep almaktayız. Şikayete bağlı olan hakaret suçu, son derece önemli suçlar arasında yer almaktadır ve eğer kanıtlandığı takdirde karşı taafın ceza alması olasıdır. Davanın takibinin yapılması ve kanıtların sunulması için siz de bir avukat ile çalışabilirsiniz.

Ceza Avukatından Destek Almak

Beypazarı ceza avukatından destek almak size ceza davalarınız sırasında oldukça yardımcı olmaktadır. Sürecin müvekkile doğru bir şekilde anlatılması ve yasal takibin düzenli bir şekilde yapılması avukatın görevleri arasında yer almaktadır. Ankara Ceza Avukatı sayısı bakımından son derece yeterli olan illerimiz arasındadır. Bir çok farklı ilçede yüzlerce Ceza Avukatı bulmanız mümkündür. Hukuk büroları hemen hemen Beypazarı dahil Ankara’da her ilçede bulunmaktadır. Ceza hukuku alanında deneyime sahip hukuk bürolarını ziyaret ederek yüz yüze görüşmeler gerçekleştirebilirsiniz.

Mahkum Ziyaretleri

Beypazarı ceza avukatı olarak çalışan büromuz, ceza davalarının yaptırımlarının son derece ağır olabileceğini bilmektedir. Bununla beraber, sonucu cezaevi olsa bile, her zaman bir temyiz hakkı bulunmaktadır ya da çeşitli kanıtlara bağlı olarak davanın seyri değişebilmektedir. Cezaevindeki mahkumlar ile görüşülebilmesi ve süreç hakkında bilgi verilerek mahkumun beraati için çalışılması yine avukatların uzmanlık alanları arasında bulunmaktadır.

Pursaklar Ceza Avukatı

Pursaklar Ceza Avukatı

Pursaklar Ceza Avukatı arayışınız varsa Ankara Ceza Avukatı sitemiz içerisinde ceza hukuku ile ilgili bir çok makale bulabilirsiniz. Ceza Hukuku, hukukun en kapsamlı ve en zor alanlarından bir tanesidir. Avukatlar için bu alanda çalışmak ve başarı elde etmek gerçekten oldukça zor olmakla beraber, özellikle ceza hukukunun bazı davalarında seçeceğiniz avukat, geri kalan hayatınızın tamamını etkileyebilir. Ceza hukukunda bir bireye verilebilecek en ağır ceza müebbet hapis cezası olarak karşımıza çıkmaktadır. Pursaklar ceza avukatı, bu süreçte sizlere destek olan ve ceza davaları ile ilgili süreçte beklentilerinizi karşılayarak sonucun lehinize olmasına imkan sağlayan kişiler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ceza Avukatı Tercihi Nasıl Yapılır?

Hukuk mesleğini icra eden ve avukat olarak görev yapan her birey özeldir. Bu alanda, özellikle ceza davası içerisindeyken, tercih edeceğiniz avukatın sizler için önemi büyüktür. Ceza avukatının hukuk ile ilgili usul ve yasal prosedürü bilmesi, sizler için son derece önemli olan detaylar arasında yer almaktadır. Mutlaka uzun süredir bu işi yapan ve sizleri hukuk nezdinde layığı ile temsil edebilecek kişiler ile çalışmanızı öneririz. Pursaklar ceza avukatı bu süreçte sizlere gerekli yardımı sağlayacaktır. Büromuz, yıllardır onlarca müvekkil ile çalışma fırsatı bulmuştur.

Asliye ve Sulh Mahkemeleri

Pursaklar ceza avukatı olarak asliye ve sulh mahkemelerinde de aktif olarak hizmet veriyor, sanık ve müşteki vekili olarak mahkedeme üzerimize düşen görevi yerine getiriyoruz. Özellikle bazı davaların gidişatını etkileyen en önemli unsurlardan birisi, tarafların çalıştığı avukatlar olarak dikkat çekmektedir. Avukatlar bu noktada son derece önemli olmakla beraber, uzlaşmaların yapılması ve şikayet dilekçelerinin hazırlanması da yine bizzat büromuz tarafından gerçekleştirilmektedir.

İfade Alma İşlemleri Sırasında Ceza Avukatı

Pursaklar ceza avukatı, ifade alma işlemleri sırasında sizlere yardımcı olan, hukuki desteği ile profesyonel bir şekilde kendinize ifade etmenizi sağlayan, davalarda da sizleri destekleyen kişiler olarak karşımıza çıkmaktadır. Ceza davalarının türleri bulunmakla beraber, özellikle ağır ceza davası içerisinde yargılanıyorsanız ya da özellikle bu davalarda şikayette bulunduysanız, sizi savunacak ve adınıza konuşma yetkisi bulunan avukatı çok dikkatli seçmeniz gerekmektedir. Pursaklar ceza avukatı ile beraber çalışarak bu konuda tam destek alabilirsiniz.

Ceza Davalarında Savunma

Ceza davalarında sunulan iddianame kadar, savunmanın da etkili olması önemlidir. Bu süreçte de sonucun lehinize sonuçlanmasını istiyorsanız, kendiniz için atabileceğiniz en önemli adım deneyimli bir avukat ile çalışmak olacaktır. Pursaklar ceza avukatı bu süreçte sizlere destek olabilmektedir.

Sincan Ceza Avukatı

Sincan Ceza Avukatı

Ankara ceza davlarının sık yaşandığı illerimizden biridir. Sincan Ceza Avukatı da Ankara da tercih edilen ve aranan avukatlardır. İlçe de Ceza hukuku alanında uzmanlaşmış bir çok hukuk bürosu bulmak mümkündür. Ceza davalarınızda Avukat ile temsiliyet düşünenler için bir çok farklı seçenek bulunmaktadır. Ankara Ceza Avukatı arayışınızda hukuk büroları adresleri ve telefonlarına internet üzerinden ulaşmanız mümkündür.

Ceza hukuku bir çok davanın iç içe bulunduğu oldukça zor ve karmaşık bir süreci ifade eder. Çoğu zaman vatandaş ceza hukuku ile ilgili bir dava ile işi olduğunda bu duruma ne yapacağınızı bilemez ve zor bir duruma düşebilir. Hayat oldukça uzun bir maratondur ve bu maratonda çeşitli suçlara bilerek ya da taksirli olarak karışabilir ya da bazı suçların mağduru olabiliriz. Sincan ceza avukatı, Sincan ilçesinde yaşayan ve bu ilçede hukuki konular ile ilgili yardıma ihtiyaç duyanların yardımına koşarak çeşitli işlemlerini gerçekleştirmektedir. Ceza avukatınızı mutlaka dikkatli seçmeli ve bu süreçte avukatınız ile işbirliği halinde olarak davanızı takip etmelisiniz.

Ceza Avukatlarının Görevleri

Sincan ceza avukatı arayışında olan pek çok kişinin en çok sorduğu sorular arasında bir ceza avukatının ne iş yaptığı gelmektedir. Ceza avukatları yasal süreci takip eden ve hukuk nezdinde sizi çeşitli cezalara karşı koruyan kimseler olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Ya da bir mağdurun mağduriyetinin giderilmesi adına hukuki bir mücadele yürütebilirler. Avukatlık mesleği oldukça zor olmakla beraber, ceza avukatının bu süreçte çok daha zorlanacağını ve yüzden de bu iş konusunda tecrübeli biriyle çalışmanın önemli olduğunu belirtmek isteriz.

Sincan ceza avukatı olarak tercih edeceğiniz kişinin bu süreçte daha önce hangi davalar ile ilgilendiği ve tecrübesini ele almak ve beraber çalışacağınız avukatı da buna göre belirlemek sizin için en iyisi olacaktır.

Ağır Ceza Davalarının Kapsamı

Ağır Ceza Davalarının Kapsamı

Ağır ceza davaları diğer mahkemelerden farklıdır. Bu duruma istinaden suç teşkil eden unsurlar ve bu mahkemeye konu olan ceza ve yaptırımlarda farklılık arz etmektedir. Ankara Ceza Avukatı arayışınızda Ağır ceza davalarında etkin tecrübesi bulunan ve sizlere davanın tüm süreçlerinde çözüm odaklı hizmet verecek avukatımıza sitemizdeki numaradan ulaşabilirsiniz. Ağır ceza davaları içerisinde yer alan suçlar şu şekildedir;

 • İnsan ticareti yapmak ve zorla insanları alıkoyma suçlarından dolayı bu tür suçlar ağır ceza mahkemelerinde görülür,
 • Kişilerin hak ve hürriyetini zedeleyici cinsel istismar suçları,
 • Devletin sırlarını açığa çıkarmak ve kamu çerçevesinde bu bilgileri yaymak,
 • Hileli iflas göstermek,
 • Nitelikli olarak insanları dolandırmak ve yüklü miktarda hesaplara para geçirmek,
 • Kasten nitelikli olarak insan öldürmek ve planlı olarak cinayet işlemek,
 • Cumhurbaşkanına suikast düzenlemek ve fiili olarak saldırı gerçekleştirmek gibi suçlar ağır ceza davaları içerisinde görülür.

Ağır Ceza Dava Sürecinde Ne Yapılmalıdır?

Ağır ceza davaları kişinin direkt olarak hayatını etkileyen ve çoğu zaman ciddi kararların alınabildiği ve geri dönüşlerin zor olduğu kararlardır. Bu gibi durumlarda yapılması gereken ve cezayı alacak kişi için önem arz eden nokta hak ve hürriyetine, özgürlüğüne kavuşmasıdır. Bu süreç içerisinde mutlaka bir avukat tutulması ve dava süreçlerinin yakından takip edilip olay ve konular ile alakalı yeterli bilgi ve belge hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Hem mahkeme hem de dava sürecinin bütün noktalarında size yardım edecek ve danışmanlık görevini üstlenecek avukat bularak bu süreç içerisinde faydalanabilirsiniz. Dilerseniz Ankara Ağır Ceza Avukatı için site üzerinden gerekli bilgileri alabilir ve bizlere ulaşabilirsiniz. Ankara da tüm ilçelerde sizlere hukuki danışmanlık sağlamaktayız.

Ceza Hukukunda Sorumluluğunu Azaltan Nedenler

Ceza Hukukunda Sorumluluğunu Azaltan Nedenler

Ceza hukuku gereğince işlenmiş olan suç konusunda faile gereken cezanın verilebilmesi için bazı şartların yerine geliyor olması gerekmektedir. Ceza sorumluluğu bazı durumlarda azalmakta veya ortadan kalkmaktadır. Bu durumlar neticesinde haksız sayılan fiil sonucunda faile ceza verilmemekte veya cezası azaltılmaktadır. Ceza sorumluluğunu yaş küçüklüğü etkilerken aynı zamanda akıl sağlığı, alkol ve uyuşturucu gibi madde kullanımı, sağır ve dilsiz olunması, tehdit gibi nedenlerden dolayı kişinin iradesinin etkilenmesi, zorunluluk halinin varlığı, hukuka uygunluk açısından sınırın aşılması, kusurluluğu ortadan kaldıran hata halleri gibi nedenlere bağlı olarak etkilenmektedir. 

Ceza Sorumluluğunda Yaş Küçüklüğünün Etkisi

İnsan beden ve fiziki olarak sürekli değişim ve gelişim gösteren bir varlıktır. Ceza ve suç dengesinin algılanması ve kanun ilkelerinin gerektiği gibi algılanması, ona göre bir davranış sergilenmesinin icap olduğunun bilinmesi için belli bir yaşa gelinmesi gerekmektedir. Bu yüzden işlenen suçlar neticesinde failin yaşı cezanın sorumluluğunu etkilemektedir. Suçun niteliğine, durumuna ve failin yaşına uygun olan ceza verilmektedir.

Ceza Sorumluluğunda Akıl Sağlığının Etkisi

Suçu işleyen failin cezalandırılması için akıl sağlığının yerinde olması şartı aranmaktadır. Akıl sağlığı yerinde olmayan kişilerin işlediği suçların sorumluluğu azaltılmakta veya failin durumuna göre tamamen ortadan kalkabilmektedir. Failin işlemiş olduğu suçtan dolayı gereken cezayı alabilmesi için irade sahibi olması, akıl yürütebilmesi ve sağlıklı bir ruh haline sahip olması gerekmektedir. Ceza hukuku bu konuda bazı yaptırımlarda ve kısıtlamalarda bulunmaktadır. Faile ceza verilip verilmemesi konusunda kesin yetki ise devletin ilgili makamlarına aittir.

Ceza Sorumluluğunda Sağır ve Dilsizlik Etkisi

Doğuştan sağır olan kişilerin konuşma yetenekleri gelişmediği için aynı zamanda dilsizdir. Dilsiz ve sağır olan kişilerin ise akıl yürütme yeteneği zayıftır. Ceza hukuku konusunda devlet sağır ve dilsiz olan failler için bazı şartlar ve kurallar koymaktadır. Bu şartların neticesinde ise fail tam olarak teşhis koyulduktan sonra yargılanmakta ve durumu göz önüne alınarak karara bağlanmaktadır. Sağır ve dilsiz olanlar genellikle akıl sağlığı yerinde olmayan failler gibi hüküm almaktadır. Ceza hukuku ile ilgili tüm sorun, soru ve şikayetleriniz için bizlere ulaşarak gerekli hizmeti sorunsuz bir şekilde alabilirsiniz.

Ankara ceza hukuku ile ilgili davalarınızda bizlere ulaşarak hukuki danışmanlık ve vekillik hizmeti alabilirsiniz. Ankara Ceza Avukatı olarak tüm Ankara ilçelerinde hizmet vermekteyiz. Sitedeki iletişim numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

Ceza Hukuku Bilinmesi Gerekenleri

Ceza Hukuku Bilinmesi Gerekenleri

Hukuk ile ilgili alanlar özel ve kamu hukuku olmak üzere iki ana gruba ayrılmaktadır. Ceza hukuku, kamu hukuku içinde ele alınmaktadır. Hangi eylemlerin direk olarak suç sayıldığı ve yapılan eylem neticesinde nasıl bir yaptırım uygulanacağı devlet tarafından belirlenmektedir. Cezalandırma işlemlerini devlet kendi eliyle yapmaktadır. Suç şüphesi ile beraber ceza muhakemesi başlamaktadır. Daha sonra ise devlet tarafından suçlu gerekli soruşturma işlemlerine tabii tutularak karar verilmektedir. Bu süreçte suçlu olan kişi katlanma yükümlülüğü altındadır. Ceza hukuku anlayışında suç işleyen kişi katlanan konumunda iken devlet ise üstün durumdadır.

Ceza davaları ve Ağır ceza davaları için Ankara Ceza Avukatı ihtiyacınız bulunduğunda bizlere ulaşabilir ve kapsamlı ve etkin bir hizmet alabilirsiniz. Ankara da tüm müvekkillerimize dava başlangıç sürecinden son ana kadar çözüm odaklı bir hizmet vermekteyiz.

Ceza Hukukunun Doğrudan Kaynakları

Ceza hukukunda uygulayıcı olan kişi doğrudan kaynakları baz alarak karar vermelidir. Doğrudan kaynaklara bakılmadan karar verilemez. Ceza hukukunun doğrudan kaynakları ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Anayasa
 • Kanunlar
 • Milletlerarası sözleşmeler

Uygulayıcı olan kişi bu kaynaklara göre karar vermek zorundadır. Ceza hukuku konusunda her türlü davaya bakmaktayız. Ceza hukukunun doğrudan ve dolaylı tüm kaynaklarına göre iş ve işlemlerimizi sürdürmekteyiz. Bize ulaşarak gereken desteği alabilirsiniz.

Ceza Hukuku ve Ceza Avukatı Toplumsal Düzenin Devamını Sağlar

Toplumsa düzeni ayakta tutan ve insanlar arası ilişkileri düzenleyen hukuk alanı ceza hukukudur. Dolayısıyla ceza avukatı da toplumsal olarak adalet ve barışın sağlanmasına çok nemli bir rol üstlenir. Hem savunma hakkı hem de suçun ortaya çıkarılması açısından avukatlık kutsal bir meslektir. Bu alanda birikim ve deneyim kazanmak, hem mesleki bilgi hem de sezgisel bir yetenek ve zeka gerektirir. Hem müştekinin en iyi şekilde savunulması hem de eğer suçu belirleyen diğer etmenler güçlüyse ve suçun niteliğini ve cezasını değiştirebilecek kadar önemliyse şüpheliyi savunmak büyük bir önem taşır.

Ağır Ceza Davaları Nedir?

Ağır Ceza Davaları Nedir?

Ağır ceza davaları diğer davalardan farklı olan ve mahkemelerin en ağır ve en yoğun geçtiği davalardır. Ankara Ceza Avukatı olarak sitemizde ceza hukukan daire bir çok yazı bulabilirsiniz.

İşlenen suçların niteliği ve olay döngüsü en ince ayrıntısına kadar incelenerek bu davalar arasında olan suçlardan işlendiği anlaşıldığı takdirde özgürlüğü kısıtlayıcı ve güvenlik tedbirinin ön planda olduğu cezalar verilir. Diğer mahkemelerden oldukça farklı olan davalardır. Mahkemelerin gidişatı ve tam anlamıyla cezanın belirlenmesi uzun zaman alabilir. Yeterli deliller var ise kısa süreli olarak da sonuca ulaşılabilir.

Ağır Ceza Davaları Nasıl İşler?

Ağır ceza davaları içerisinde yer alan ve suçüstü yakalanan ya da şikayet üzerine açılacak olan davalarda öncelik olarak suçu işleyen ya da işlendiği söylenen kişi hakkında yeterli bilginin toplanması gerekmektedir. Yeterli bilgiler toplandıktan sonra olayla alakalı görgü tanıklarının ifadesi alınır ve daha sonra da suçlu kişinin ifadesi alınarak mahkemeye çıkarılır. Eğer olay içerisinde kovuşturma hükmü var ise bu davadan dolayı yargılanacak olan kişi mahkeme gününe kadar bekler. Suçu tespit edilen kişiye gereken ceza verilerek cezaevine gönderilir. Davalar 1 ila 3 yıl arasında görülebilir.

Ağır Ceza Davaları Kapsamına Giren Suçlar Nelerdir?

 • Ağır ceza davalarına giren suçlar şu şekilde listelenmiştir;
 • Kasten adam öldürmeye teşebbüs ve tasarlayarak adam öldürme konularından dolayı dava açılması,
 • Kişilere zorla cinsel istismarda bulunmak,
 • Resmi belgelerde sahtecilik yapmak ve aynı zaman da hileli iflas durumunu göstermek,
 • Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına suikast düzenlemek, hazırlanan suikasta destek olmak, fiilen saldırıda bulunmak,
 • Gasp ve insan ticareti yaptırmak,
 • Anayasayı ihlal edecek davranışlarda bulunmak,

Devletin sırlarını açığa çıkarmak ve bunları kurumsal yerlere anlatmak gibi suçlar ağır ceza davaları kapsamı içerisinde yer alır. Bunların içerisinde işlenen herhangi suçlar var ise mahkeme açılır ve yargılanma süreci başlar. Bu suçlar oldukça ciddi ve kişinin özgürlüğünü kısıtlayıcı cezaları içerisinde barındırmasından dolayı avukat tutulmasında fayda vardır. Konuyla alakalı her noktada bilgi sahibi olarak bu süreç içerisinde destek alabilirsiniz. Dilerseniz konuyla alakalı olarak Ankara ceza avukatı için bizlere ulaşabilir ve hukuki danışmanlık yada vekillik hizmeti alabilirsiniz.

Ceza Davası Nasıl Bir Davadır?

Ceza Davası Nasıl Bir Davadır?

Ceza davaları kamu davaları arasındadır. Kamu davası, söz konusu suçtan dolayı kamuya yani topluma karşı suç işlenmesi anlamına gelir. Ama bu durum sadece devlete karşı işlenen örgütlü suçlarla ilgili olduğu anlamına gelmez. Kasten yaralama, cinsel taciz, konut dokunulmazlığını ihlal etme, zorla alıkonulma, hırsızlık, dolandırıcılık ve sahtecilik gibi hemen her türden suç bir ceza davası konusu olabilir. Çünkü bu türden suçların hepsi yasalar tarafından belirlenen kaidelere karşı geldiği için kamuya karşı işlenmiş kabul edilir. Ceza davaları kovuşturma özel bir izne tabi olmadığı müddetçe herhangi bir şikayet ya da ihbar durumu bulunmadan savcılık makamı tarafından açılabilir. Eğer birisi suça dair bir şikayette bulunmuşsa da yine savcılık davayı açmak ve kovuşturmak durumundadır.

Ankara Ceza davaları konusunda nüfus yoğunluğu itibari ile sıkça karşılaşılmaktadır. Ankara Ceza Avukatı ile bu tür davalarda etkili bir sonuç almak mümkün olabilmektedir. Ankara da  bir çok Avukat Ceza hukuku alanında tecrübeli ve deneyimlidir. Hukiki danışmanlık ve Vekillik hizmetleri için Avukat arayışınızda yüz yüze görüşmeler yapabilir Avukatınızı daha doğru bir seçimle bulabilirsiniz.

Ceza Davası İşleyişi

Savcılık yeterli şüphe bulunması durumunda iddianameyi hazırlar. Yeterli suç demek şikayetin kanunlara karşı işlenmiş ve sonuçta bir cezaya mahkum olabileceği durumlar için geçerli olan bir kavramdır. Açık bir şekilde kanunlara aykırı bir suç işlenmişse savcılık iddianamesini hazırlar ve suçun içeriğine göre herhangi bir ceza mahkemesine başvurur. Mahkeme takipsizlik kararı vermeyip, davanın açılmasını gerekli görürse ceza davası başlamış olur ve duruşma için gün beklenir.

Ceza Davası Ne Zaman Sonuçlanır?

Suçun içeriğine göre kovuşturma süreci değişebilir. Bu yüzden belirli bir zaman kısıtlaması yoktur. Bir ceza davası kısa bir zaman içerisinde de sonuçlanabilir, sonuçlanması için yıllar da geçebilir. Gerektiğinde tanıklar yeniden dinlenip yeniden delil toplanmasına karar verilebilir. Davanın süreci, kovuşturma sonuçlarına ve müşteki ve suçluların avukatlarının başarısına göre belirlenir. Bu yüzden konu hakkında profesyonel bir yardım almak daha etkili bir çözüm olabilmektedir.

 

Ceza Avukatı Hangi Alanda Uzmandır?

Ceza Avukatı Hangi Alanda Uzmandır?

Ceza avukatları ceza davalarında savunma yapan avukatlara denir. Ceza hukuku konusunda uzmanlığı bulunan avukatlar olan ceza avukatları suç olarak kanunda yer alan ve bir cezası olan fiiller sebebiyle ortaya çıkan davalar ile ilgilenirler. Bu davalar ile ilgili araştırma, delil bulma ve savunma konusunda uzman kişilere ceza avukatı denir. Bir ceza avukatının işi herhangi bir suç işlendiği iddiasıyla başlatılan soruşturma veya dava ile başlar. Ceza avukatları müvekkili olan kişiyi soruşturma aşamasından davanın sonuna kadar savunan ve temsil eden kişilerdir. Bunun için ceza avukatı delil toplar, itiraz eder, belge hazırlar, yazışmaları yapar ve bütün bunlar sayesinde soruşturma ve dava sürecinin etkili bir şekilde tamamlanmasını sağlar.

Ceza Davalarının Açılışı Nasıl Olur Ve Ceza Avukatının Bu Davadaki Rolü Nedir?

Ceza davasının açılabilmesi için ortada bir suç olması gerekir. Çünkü bu davalar bir suçun cezalandırılması için açılan davalardır. Bu davaların açılışını sadece savcılık yapabilir. Savcılık kendisine gelen bir kişinin şikayeti üzerine ya da bir kamu davası olarak ceza davası açabilir. Bunun için savcılığın ihtiyacı olan şey bir şüphelidir. Suç için şüpheli olan kişi de bulunduktan sonra dava süreci resmen başlar. Ceza avukatı soruşturma süreci başladığından beri müvekkilinin yanında olur. Dava sürecinde ceza avukatının rolü müvekkilini savunmak ve onu temsil etmektir. Dava boyunca ceza avukatları sunum ve itirazlar ile savunmasını yapar.

Hangi Davalar Ceza Avukatının Alanına Girer?

Ceza avukatının alanına giren davalar suç davalarıdır. İşlenen bir suçun cezasının verilebilmesi için ceza avukatları kullanılır. Yağma suçları, dolandırıcılık suçu, zimmet suçu,  ve benzeri birçok suç ceza avukatlarının alanındadır. Ceza avukatı dava sırasında bir kişinin özgürlüğünü savunur. Bu açıdan çoğu davaya göre daha zorlu bir alandır.

Ceza Avukatı Bulmak İçin Ne Yapılır?

Ceza avukatına internet adreslerinden, avukatlık bürolarından, telefon numaralarından ulaşmak mümkün. Bir ceza avukatı bulmak davanın lehinize sonuçlanmasını sağlayabilir. Eğer ceza avukatına ihtiyacınız kimi zaman tavsiye kimi zamanda yüz yüze görüşmeleri tercih edebilirsiniz. Ankara Ceza Avukatı arayışınızda dava başlangıcından son anında kadar sizlere etkili ve çözüm odaklı bir hizmet vermekteyiz.

Ceza Hukuku Nedir?

Ceza Hukuku Nedir?

Ceza hukuku, anayasaya da suç sayılan eylemleri ve bu eylemlere verilen cezaları kapsamaktadır. Hukuka aykırı olan tüm suçların belirlenmesi ve hangi cezanın verileceği konusunda belirleyici olan ceza hukukudur. Ceza hukukunun dava vekilliği hizmetleri çeşitlilik göstermektedir. Sulh ceza davaları ve duruşmaları, ağır ceza davaları ve duruşmaları, asliye ceza davaları ve duruşmaları, askeri ceza davaları ve duruşmaları, icra ceza davaları gibi çeşitli dallara ayrılmaktadır. Ceza hukuku bu alanlarda suç sayılabilecek tüm eylemlerle yakından ilgilidir ve gerekli cezanın verilmesinde karar merceğidir.

Ceza Hukukunun İşlevi Nedir?

Ceza hukuku toplumda var olan ve haksız eylemler için uygulanacak cezaları kapsayan hukuk dalıdır. Toplumda haksız sayılan her eylem için ceza hukuku uygulanmamaktadır. Bazı eylemler kabahat olarak sayılsa da bunlara ceza uygulanmamaktadır. Bunun yerine idari olarak bazı yaptırımlar uygulanmaktadır. Ceza hukukunun temelde 3 ana işlevi bulunmaktadır. Bunlar şunlardır;

 1. Kefaret edici işlevi
 2.  Bastırıcı işlevi: Suç sayılan eylemlerin neticesinde kişilere verilen cezalar sayesinde ortaya bastırıcı işlevi çıkmaktadır.
 3. Önleyici işlevi: Kişilerin ceza kanununda bulunan ve suç olarak bilinen eylemlerin varlığını bilmesi, suçu işleme konusunda caydırıcı olmasını sağlamaktadır.

Ceza Hukukuna Hakim Olan İlkeler Nelerdir?

   Ceza hukukubazı ana ilkelere bağlı olarak çalışmaktadır. Bu ilkelerden bazıları ise şunlardır;

 1. Hukuk devlet ilkesi,
 2. Kusursuz suç ve ceza olmaz ilkesi,
 3. Suçta ve cezada kanunilik ilkesidir.

Ceza kanunu bu üç ilke üzerine dayalıdır.

Suç ve Ceza da Kanunilik İlkesi Nedir?

Ceza hukukunun olmazsa olmaz ilkeleri arasından en önemlilerinden biri de suç da ve cezada kanunilik ilkesidir. Bir eylemin bir fiilin net bir şekilde suç sayılması bazı kurallara bağlıdır. Suç sayılabilmesi için hem eylemin hem de eylemin neticesinde verilecek olan cezanın net bir şekilde anayasada belirtilmiş olması gerekmektedir. Bu ilkenin beş tane sonucu vardır. Belirlilik, geçmişe yürütme, kıyas yasağı, örf ve adet hukukuna göre ceza yasağı, ceza ve suçların açıkça belirlenmiş olma zorunluluğu ve suç ve ceza oluşturma yasağıdır. Hukuk büromuzda ceza hukukunu kapsayan tüm davalara bakılmaktadır. Gerekli hizmeti bizden alabilirsiniz.