Ceza Hukuku Nedir?

Ceza Hukuku Nedir?

Ceza hukuku, anayasaya da suç sayılan eylemleri ve bu eylemlere verilen cezaları kapsamaktadır. Hukuka aykırı olan tüm suçların belirlenmesi ve hangi cezanın verileceği konusunda belirleyici olan ceza hukukudur. Ceza hukukunun dava vekilliği hizmetleri çeşitlilik göstermektedir. Sulh ceza davaları ve duruşmaları, ağır ceza davaları ve duruşmaları, asliye ceza davaları ve duruşmaları, askeri ceza davaları ve duruşmaları, icra ceza davaları gibi çeşitli dallara ayrılmaktadır. Ceza hukuku bu alanlarda suç sayılabilecek tüm eylemlerle yakından ilgilidir ve gerekli cezanın verilmesinde karar merceğidir.

Ceza Hukukunun İşlevi Nedir?

Ceza hukuku toplumda var olan ve haksız eylemler için uygulanacak cezaları kapsayan hukuk dalıdır. Toplumda haksız sayılan her eylem için ceza hukuku uygulanmamaktadır. Bazı eylemler kabahat olarak sayılsa da bunlara ceza uygulanmamaktadır. Bunun yerine idari olarak bazı yaptırımlar uygulanmaktadır. Ceza hukukunun temelde 3 ana işlevi bulunmaktadır. Bunlar şunlardır;

  1. Kefaret edici işlevi
  2.  Bastırıcı işlevi: Suç sayılan eylemlerin neticesinde kişilere verilen cezalar sayesinde ortaya bastırıcı işlevi çıkmaktadır.
  3. Önleyici işlevi: Kişilerin ceza kanununda bulunan ve suç olarak bilinen eylemlerin varlığını bilmesi, suçu işleme konusunda caydırıcı olmasını sağlamaktadır.

Ceza Hukukuna Hakim Olan İlkeler Nelerdir?

   Ceza hukukubazı ana ilkelere bağlı olarak çalışmaktadır. Bu ilkelerden bazıları ise şunlardır;

  1. Hukuk devlet ilkesi,
  2. Kusursuz suç ve ceza olmaz ilkesi,
  3. Suçta ve cezada kanunilik ilkesidir.

Ceza kanunu bu üç ilke üzerine dayalıdır.

Suç ve Ceza da Kanunilik İlkesi Nedir?

Ceza hukukunun olmazsa olmaz ilkeleri arasından en önemlilerinden biri de suç da ve cezada kanunilik ilkesidir. Bir eylemin bir fiilin net bir şekilde suç sayılması bazı kurallara bağlıdır. Suç sayılabilmesi için hem eylemin hem de eylemin neticesinde verilecek olan cezanın net bir şekilde anayasada belirtilmiş olması gerekmektedir. Bu ilkenin beş tane sonucu vardır. Belirlilik, geçmişe yürütme, kıyas yasağı, örf ve adet hukukuna göre ceza yasağı, ceza ve suçların açıkça belirlenmiş olma zorunluluğu ve suç ve ceza oluşturma yasağıdır. Hukuk büromuzda ceza hukukunu kapsayan tüm davalara bakılmaktadır. Gerekli hizmeti bizden alabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir