Ceza Hukukunda Sorumluluğunu Azaltan Nedenler

Ceza Hukukunda Sorumluluğunu Azaltan Nedenler

Ceza hukuku gereğince işlenmiş olan suç konusunda faile gereken cezanın verilebilmesi için bazı şartların yerine geliyor olması gerekmektedir. Ceza sorumluluğu bazı durumlarda azalmakta veya ortadan kalkmaktadır. Bu durumlar neticesinde haksız sayılan fiil sonucunda faile ceza verilmemekte veya cezası azaltılmaktadır. Ceza sorumluluğunu yaş küçüklüğü etkilerken aynı zamanda akıl sağlığı, alkol ve uyuşturucu gibi madde kullanımı, sağır ve dilsiz olunması, tehdit gibi nedenlerden dolayı kişinin iradesinin etkilenmesi, zorunluluk halinin varlığı, hukuka uygunluk açısından sınırın aşılması, kusurluluğu ortadan kaldıran hata halleri gibi nedenlere bağlı olarak etkilenmektedir. 

Ceza Sorumluluğunda Yaş Küçüklüğünün Etkisi

İnsan beden ve fiziki olarak sürekli değişim ve gelişim gösteren bir varlıktır. Ceza ve suç dengesinin algılanması ve kanun ilkelerinin gerektiği gibi algılanması, ona göre bir davranış sergilenmesinin icap olduğunun bilinmesi için belli bir yaşa gelinmesi gerekmektedir. Bu yüzden işlenen suçlar neticesinde failin yaşı cezanın sorumluluğunu etkilemektedir. Suçun niteliğine, durumuna ve failin yaşına uygun olan ceza verilmektedir.

Ceza Sorumluluğunda Akıl Sağlığının Etkisi

Suçu işleyen failin cezalandırılması için akıl sağlığının yerinde olması şartı aranmaktadır. Akıl sağlığı yerinde olmayan kişilerin işlediği suçların sorumluluğu azaltılmakta veya failin durumuna göre tamamen ortadan kalkabilmektedir. Failin işlemiş olduğu suçtan dolayı gereken cezayı alabilmesi için irade sahibi olması, akıl yürütebilmesi ve sağlıklı bir ruh haline sahip olması gerekmektedir. Ceza hukuku bu konuda bazı yaptırımlarda ve kısıtlamalarda bulunmaktadır. Faile ceza verilip verilmemesi konusunda kesin yetki ise devletin ilgili makamlarına aittir.

Ceza Sorumluluğunda Sağır ve Dilsizlik Etkisi

Doğuştan sağır olan kişilerin konuşma yetenekleri gelişmediği için aynı zamanda dilsizdir. Dilsiz ve sağır olan kişilerin ise akıl yürütme yeteneği zayıftır. Ceza hukuku konusunda devlet sağır ve dilsiz olan failler için bazı şartlar ve kurallar koymaktadır. Bu şartların neticesinde ise fail tam olarak teşhis koyulduktan sonra yargılanmakta ve durumu göz önüne alınarak karara bağlanmaktadır. Sağır ve dilsiz olanlar genellikle akıl sağlığı yerinde olmayan failler gibi hüküm almaktadır. Ceza hukuku ile ilgili tüm sorun, soru ve şikayetleriniz için bizlere ulaşarak gerekli hizmeti sorunsuz bir şekilde alabilirsiniz.

Ankara ceza hukuku ile ilgili davalarınızda bizlere ulaşarak hukuki danışmanlık ve vekillik hizmeti alabilirsiniz. Ankara Ceza Avukatı olarak tüm Ankara ilçelerinde hizmet vermekteyiz. Sitedeki iletişim numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir